Josef Weiss / Woodolee
Josef Weiss / Woodolee
Řemeslo, výtvarná umění

S radostí Vám představujeme zcela originální minimalistické šperky, které snad jako jediní vyrábíme metodou intarzie. Tedy vkládání dýhy do dřeva. Celý proces výroby je zcela řemeslný, tradiční a neprošel žádnou zásadní mechanizací. V Údolí, kde se nachází naše dílna, po několik desítek let působím jako restaurátor starožitného nábytku a dřeva. Veškeré celoživotní zkušenosti z praxe restaurátorské se tedy zhmotňují do přípravy těchto šperků. Celý klenot je vyroben ze dřeva, řemeslným způsobem za použití ručního nářadí, tradičními metodami opracování dřeva a s povrchovou úpravou šelakové politury. Veškeré dýhy jsou staré zhruba 150 let, pochází z depozitáře našeho dědy.
Úplně na začátku se vyvíjí design každé brože, její tvar, velikost i intarzovaný motiv. Velkou inspirací je pro nás škola Bauhausu a s tím spojené principy geometrické abstrakce. Základem celé brože je malá javorová destička, která se po celé ploše oblepí dýhami různých dřevin. Po zaschnutí se do přední strany pomocí dlát a řezáků postupně vyřezávají jednotlivé prohlubně a do nich se pak vkládají drobné další dýhy tak, aby vznikl požadovaný design. Dýhy jsou staré zhruba 150 let, jsou zděděné po dědovi, truhláři, proto mezi nimi můžete nalézt i dýhy exotických dřevin. Jinak těžbu exotických dřevin v současnosti nepodporujeme. Po nalepení intarzovaného motivu se brož začistí pomocí malého hoblíku a nastává fáze přípravy pro povrchovou úpravu. Celá brož se musí důkladně vybrousit. K tomuto nepoužíváme elektrickou brusku, ale jen malé kousky jemného brusného papíru, svazek orobince a přesličky. Broušení se provádí pouze ručně. Po dokonalém vybroušení, kdy je povrch hladký jako mramor se musí tzv. zaplnit póry dýhy, neb je každá dýha poměrně porézní. Tento proces se provádí pomocí směsi drcené pemzy či sépiové kosti a terpentýnového oleje. Vytvoří se kašovitá hmota, kterou se povrch dále zanáší, aby byl dokonale hladký.
Po přípravě podkladové vrstvy se může přistoupit k nanášení povrchové úpravy, která se provádí šelakovou politurou. Šelak je směs je přírodní organické kapaliny, která je získávaná z výměšků červce lakového (Kerria lacca). Vyskytuje se v ásámských lesích na severozápadu Indie a v Thajsku. Červec pomocí tohoto sekretu chrání své larvy před nepříznivými vlivy okolí. Sekret uplývá na povrchu listů, ze kterých se sbírá v podobě malých šupinek, které se rozpouští v přesně daném poměru v lihu, působením světla tvrdne. Používá se od 18. století k lakování. Historicky se používá ve výrobě hudebních nástrojů k ručnímu lakování. Šelakovou polituru si připravujeme sami. Na povrch dřeva se nanáší pomocí tzv. polny. Což je malý tampón skládající se z vrchní čtvercové látky a výplně. Vrchní textilní tkanina je z bavlny. Výplň tampónu je z pravé ovčí vlny. Malé množství šelaku se aplikuje do vlněné výplně tamponu a překryje bavlněnou látkou. Zavine se do malé „kuličky“ – polny a tou se postupně nanáší politura. Proces nanášení je velmi pečlivý a zdlouhavý, neb aby se dosáhlo opravdu skvělého výsledku, musí být nanášeny stovky vrstev. Ty se však nesmí nanášet rychle za sebou, ale až po uschnutí každé vrstvy.
V případě našich broží je šelakovou politurou opatřen celý povrch šperku, včetně jeho zadní strany. Pouze šelaková politura zajistí dokonalé vykreslení a hloubku dýhy. Naše brože jsme prezentovali v designových obchodech Cvrk a přehlídkách designu Dyzajmarket v Praze a v galerii Dictum.
Dvě naše originální brože vlastní i paní prezidentka Slovenské republiky Zuzana Čaputová. Šperky naleznete v naší dílně na adrese: Údolí 24, Loket. 357 33.


Kontakt